Przejdź do treści
Powrót do Biura Prasowego

19.02.2025

Czy wiesz, kto naprawdę zatruwa powietrze? To nie przemysł i auta, lecz... gospodarstwa domowe!

GASPOL Header Linkedin smog 2025

Każdej zimy w Polsce jakość powietrza drastycznie się pogarsza. To nie przypadek – okres grzewczy oznacza wzmożoną emisję zanieczyszczeń. Choć powszechnie obwiniamy za smog fabryki, elektrownie i samochody, to w rzeczywistości głównym winowajcą są gospodarstwa domowe.

W okresie zimowym intensywnie ogrzewamy domy i mieszkania, dlatego ilość toksyn w powietrzu szybko wzrasta i utrzymuje się na poziomie wielokrotnie przewyższającym dopuszczalne normy. Powietrze w Polsce jest szczególnie zanieczyszczone na tle innych państw Unii Europejskiej. 

Alarmujące dane
Według danych publikowanych przez KOBiZE[1] aż 85% emisji pyłów zawieszonych PM2,5, które są jednym ze składników smogu, pochodzi właśnie z kotłów na paliwa stałe (węgiel, olej opałowy, drewno). Dla porównania: transport odpowiada tylko za 4%, a przemysł za 3%. W przypadku pyłów PM10, sytuacja wygląda podobnie – 68% tych zanieczyszczeń pochodzi z indywidualnego ogrzewania. To właśnie tak zwana „niska emisja”, czyli spalanie węgla, drewna, a nierzadko także odpadów.

Wykres

Nie pomaga fakt, że w Polsce wciąż działa ponad 4 miliony pieców węglowych, z czego aż 70% to tzw. „kopciuchy”, czyli urządzenia o bardzo niskich standardach emisyjnych. Efekt? W okresie od października do lutego powietrze w wielu miejscach kraju staje się wręcz trujące.

LPG – czysta alternatywa dla smogu
Jeśli zależy Ci na czystym powietrzu i zdrowiu, postaw na ogrzewanie gazem płynnym. LPG to jedno z najczystszych paliw – praktycznie nie generuje sadzy ani nie emituje pyłów zawieszonych – czyli tego, co jest przyczyną smogu. Podczas jego spalania do atmosfery uwalnia się 150 razy mniej tlenku węgla[2] (na jednostkę energii) niż w przypadku spalania węgla i drewna.

Komfort, oszczędność i czyste powietrze
Ogrzewanie gazem płynnym to nie tylko czystsze powietrze, ale także wygoda. Instalacja zbiornikowa na LPG jest praktycznie bezobsługowa – w przeciwieństwie do pieców na pellet, drewno czy węgiel, które wymagają nie tylko przestrzeni do przechowywania, ale także stałego doglądania kotła i uzupełniania podajnika.

LPG dobrym wsparciem dla odnawialnych źródeł energii
Zgodnie z wymogami dyrektywy EPBD, która wprowadza szereg zasad dotyczących efektywności energetycznej budynków[3] – po to, by gospodarstwa domowe zużywały mniej prądu i gazu m.in. na ogrzewanie – samodzielne kotły na gaz płynny w remontowanych budynkach będą mogły być montowane do 2040 r. Po tym roku nadal będzie możliwe instalowanie kotłów gazowych, ale tylko w połączeniu z pompą ciepła, kolektorem słonecznym lub zasilanych paliwami odnawialnymi (np. biopropan – bio LPG).
Gaz płynny doskonale współpracuje z odnawialnymi źródłami energii. Można zintegrować swoją instalację z pompą ciepła czy panelami fotowoltaicznymi, co dodatkowo obniży rachunki i zwiększy efektywność energetyczną. System, który łączy gaz i fotowoltaikę, pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej do zasilania urządzeń domowych, a gaz zapewnia stabilne ogrzewanie w okresach mniejszego nasłonecznienia. Z kolei połączenie gazu z pompą ciepła to gwarancja oszczędności i niezawodności – większość czasu można ogrzewać dom i wodę pompą ciepła, a gdy temperatura spadnie, automatycznie włączy się kocioł gazowy. 
A jeśli myślimy o przyszłości – kocioł na gaz płynny jest gotowy do obsługi bio LPG, odnawialnego zamiennika tradycyjnego LPG, który produkowany z odpadów organicznych i emituje do 90% mniej dwutlenku węgla.

Wybierz czystsze jutro
Jeśli chcemy oddychać lepszym powietrzem i jednocześnie zadbać o komfort ogrzewania swojego domu – przejdźmy na gaz płynny. To realny krok w stronę czystszego powietrza i nowoczesnego, bezobsługowego ogrzewania.

[1] Źródło: Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 1990 – 2022. Raport syntetyczny, Warszawa 2024 https://www.kobize.pl/uploads/materialy/materialy_do_pobrania/krajowa_inwentaryzacja_emisji/Bilans_emisji_raport_syntetyczny_2022.pdf
[2] Źródło: Karta korzyści. LPG wyjątkowa energia https://www.pogp.pl/materialy/raporty-partnerskie
[3] Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.gaspol.pl/ogrzewanie-dla-domu/zielony-lad-a-ogrzewanie-lpg