Program Czyste Powietrze to kompleksowy program finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest zmniejszenie lub likwidacji emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez gospodarstwa domowe spalające węgiel i inne wysokoemisyjne paliwa stałe.
*135 000 zł to maksymalna wysokość kwoty dofinansowania w OPCJI 2 w pierwszej części Programu Czyste Powietrze bez mikroinstalacji fotowoltaicznej
Dotyczy stanu obecnego i potrzeb budynku, które powinny zostać określone w audycie energetycznym lub przedstawione w uproszczonej analizie energetycznej zweryfikowanej przez właściciela WSOŚiGW przed realizacją przedsięwzięcia.
Sprawdź wytyczne w tym zakresie na stronie właściwego WSOŚiGW. Pamiętaj o wszystkich wymaganych dokumentach (np. dokumenty potwierdzające dochód).
Odbędzie się wizytacja przedstawiciela WSOŚiGW, w celu potwierdzenia, czy stan budynku jest zgodny z danymi we wniosku.
Po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku WSOŚiGW przygotuje umowę.
Środki mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia. Jeśli pojawią się zmiany, wystąp o naniesienie ich w umowie.
Wizyta przedstawiciela WSOŚiGW w celu potwierdzenia realizacji przedsięwzięcia. Dodatkowo możliwa jest kontrola przedsięwzięcia w okresie jego trwałości (utrzymania projektu) w terminie do 3 lat. Rozliczenie nastąpi po pozytywnej weryfikacji realizacji przedsięwzięcia przez przedstawiciela WSOŚiGW.
W ramach Programu „Czyste powietrze” można uzyskać dofinansowanie na wymianę nieefektywnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym. Kosztami kwalifikowanymi są koszty związane z zakupem i montażem następujących urządzeń i instalacji:
• węzły cieplne
• pompy ciepła powietrzne
• pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody wraz z przyłączami.
• kotły gazowe kondensacyjne,
• kotły olejowe
• systemy ogrzewania elektrycznego ,
• kotły na paliwa stałe
Nowe źródło ciepła musi spełniać wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do Programu priorytetowego. Szczegóły – u doradcy handlowego GASPOL.
Doradcy handlowi GASPOLU udzielają podstawowych informacji nt. Programu. GASPOL współpracuje z działającymi na rynku firmami świadczącymi usługi doradcze w zakresie pozyskania i rozliczenia dofinansowania. Kontakt do takiej firmy mogą Państwo uzyskać od doradcy handlowego GASPOLU.